enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
16°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

ENHERTU: Çığır Açan Kanser Tedavisi (trastuzumab deruxtekan)

ENHERTU: Çığır Açan Kanser Tedavisi (trastuzumab deruxtekan)
10.04.2023
28
A+
A-

Kanser tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri, devamlı olarak gelişmektedir. Bu gelişmelerden en önemlilerinden birisi, çığır açan tedavi ilacı, tıp camiasında büyük ilgi uyandıran özel bir kanser ilacı olan trastuzumab deruxtekan’dır.

Bu ilaç Daiichi Sankyo ve AstraZeneca tarafından geliştirilmiştir. Belirli kanser türlerinin tedavisinde başarılı bir etkinlik gösteren bir antikor-ilaç birleşiminden oluşması onu özel kılan yegane nedendir..

bazı kanser hücrelerinin dış yüzeyinde bulunan HER-2 adlı hedefleneebilir bir proteini hedef alarak, onları yok etmeye çalışmaktadır. Bu tedavi, HER2’ye seçici olarak bağlanır. Etkili bir yok edici ajanı doğrudan kanser hücrelerine iletir ve onları etkili bir şekilde yok eder. Akıllı ilaç mantığı ile, sadece kanserli hücreyi tanır ve imha eder.

klinik deneylerde yüzde 60’ı aşan yanıt oranlarıyla, ilerlemiş HER2-pozitif meme kanserinin tedavisinde dikkate değer bir etkinlik göstermiştir. İlaç ayrıca, akciğer ve mide kanseri gibi diğer kanser türlerine karşı da etkinlik göstererek, onu bir dizi kanser tedavileri için umut olmuştur. ENHERTU şu anda bağırsak ve kolon kanser ve HER2 ifadeli katı tümörler dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisi için klinik deneylerden geçmektedir.

Kanser Hücrelerini Hedef Almak İçin Nasıl Çalışır?

Bu tedavi meme, akciğer, mide kanseri tedavisinde kullanılan 2020 sonrası çalışmaları tamamlanmış bir ilaçtır. Hem kanseri hem de sağlıklı hücreleri hedef alan geleneksel kemoterapinin aksine, özellikle kanser hücrelerini hedefleyerek çalışır. İlaç, 2019’un sonlarında FDA tarafından onaylandı ve o zamandan beri tıp endüstrisinde potansiyel bir çığır açan kanser tedavisi olarak dikkat çekiyor.

İlaç, bir monoklonal antikor ve hücreye zarar veren veya yoketmeye yarayan molekül ile birlikte kullanarak İlk olarak, antikor, kanser hücresinin yüzeyindeki HER2 proteinine bağlanır.

  • Daha sonra, ilacın tamamı hücreye girer ve toksik yükü hücreye salar.
  • Yük, hücrenin DNA’sını kopyalama yeteneğini bozar ve sonuçta kanser hücresinin ölümüne yol açar.

Bu hedefe yönelik kanser tedavisi yöntemi, meme ve mide kanseri için klinik deneylerde başarılı sonuçlar göstermiş olup, çalışmalar devam etmektedir. daha önce tedavi görmüş hastalarda ve ilerlemiş ya da metastatik kanserli hastalarda etkili olduğu faz çalışmaları ile ortaya koymuştur. Bu, daha az yan etki ile daha kesin ve etkili bir tedaviye izin verdiği için kanser tedavisi alanında önemli bir gelişmedir.

Çalışma sonuçları

Klinik çalışmaların sonuçları, ilacın HER2-pozitif meme kanseri tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermiştir. DESTINY-Breast01 olarak bilinen uluslararası bir klinik çalışmada , trastuzumab ve kemoterapi dahil diğer standart bakım tedavileriyle karşılaştırıldı ve yaklaşık iki kat daha etkili olduğunu gösterdi. Çalışma ayrıca, bu ilacıalan hastaların, diğer tedavileri alanlardan daha uzun bir hastalık ilerlemesi olmadan hayatta kalma süresine sahip olduğunu gösterdi.

  •  mideyi etkileyen yaygın bir kanser olan mide kanseri tedavisi olarak da incelenmiştir. Bir faz 2 klinik çalışmasında, ilerlemiş mide kanserinin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Çalışma, çalışma ilacını alan hastaların %40’ından fazlasının tedaviye kısmi yanıt verdiğini, yani tümörlerinin boyutunun en az %30 oranında azaldığını gösterdi.
  • DESTINY-Lung01 olarak bilinen başka bir klinik çalışma, akciğerleri etkileyen bir kanser türü olan küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) için bir tedavi olarak etkinliği değerlendirildi. Denemede trastuzumab deruxtekan alankanser hücrelerinin hızla büyüdü. ve yayılmasına neden olabilen spesifik bir genetik mutasyon türü olan HER2 mutasyonları ile NSCLC’yi tedavi etmede etkili olduğunu gösterdi.

Genel olarak, trastuzumab deruxtekan klinik denemeleri, farklı kanser türlerine sahip hastalar için oldukça etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olduğunu göstermiştir. Tedavinin, önceki tedavilere yanıt vermeyen hastalarda tümör boyutunu küçülttüğü ve progresyonsuz sağkalımı uzattığı kanıtlanmıştır.

Enhertu Yan etkileri

  • Mide bulantısı:
  • Yorgunluk:  Yorgunluk duygularıyla savaşmaya yardımcı olmak için hastalara bol bol dinlenmeleri ve hafif egzersiz yapmaları
  • Kusma: Bulantıda olduğu gibi, kusma tedavinin yaygın bir yan etkisidir.
  • Saç dökülmesi: en yaygın yan etkilerinden biri saç dökülmesidir

Bu yan etkilerin sağlık uzmanları tarafından yönetilebilir olduğu düşünülürken, ENHERTU ile ilişkili dikkate alınması gereken daha az yaygın başka yan etkiler de vardır. Bunlar interstisyel akciğer hastalığı, karaciğer toksisitesi ve periferik nöropatiyi içerir. Bu yan etkiler nadir olmakla birlikte ciddi olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Bu nedenle, hastaların sağlık profesyonelleri ile açık bir şekilde iletişim kurmaları ve sağlıklarındaki veya iyilik hallerindeki herhangi bir değişikliği derhal bildirmeleri önemlidir.

Yan Etki Türü Tanım
İnterstisyel Akciğer Hastalığı akciğerleri etkileyen nadir fakat ciddi bir yan etkisi. öksürük, nefes darlığı ve nefes almada zorluk içerebilir.
karaciğer toksisitesi bazı hastalarda yüksek karaciğer enzimleri ve karaciğer toksisitesi ile lişkilendirilmiştir. şikayetler sarılık, karın ağrısı ve yorgunluğu içerebilir.
Periferik nöropati el ve ayaklardaki sinirleri etkileyen yaygın bir yan etki. Semptomlar uyuşma, karıncalanma ve halsizlik içerebilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.