enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Cumartesi Açık
32°C
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Parçalı Bulutlu
34°C

İdrar kesesi (Mesane) Kanserinde Tanı ve İlk Değerlendirme

İdrar kesesi (Mesane) Kanserinde Tanı ve İlk Değerlendirme
06.04.2023
55
A+
A-

Mesane kanseri, idrar kesesi olan mesanenin iç yüzündeki bölümde, anormal doku büyümesinin geliştiği yerde ortaya çıkan tümördür. Bazı durumlarda, tümör mesanenin kas tabakasına yayılabilir. Mesane kanserli hastalarda en sık görülen şikayet, genellikle ağrısız bir şekilde idrardaki kandır. Eğer idrarınızda kan fark ederseniz, her ne olursa olsun, nedeninin araştırılabilmesi için doktorunuza başvurmalısınız.

Mesane kanserinin türleri

Kanserli hücreler mesanenin iç yüzündeki astar kısmında bulunuyorsa, doktorlar bunu kasa invaziv olmayan mesane kanseri (erken mesane kanseri) olarak tanımlar. Bu, mesane kanserinin en yaygın türüdür.

Kanserli hücreler astarın ötesine, çevreleyen mesane kasına yayıldığında, kasa invaziv mesane kanseri (veya invaziv mesane kanseri) olarak adlandırılır. Bu daha az yaygındır, ancak vücudun diğer bölgelerine yayılma şansı daha yüksektir.

Mesane kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa, ileri veya metastatik mesane kanseri olarak bilinir.

Mesane kanseri nedenleri

Mesane kanseri vakalarının çoğu, uzun yıllar boyunca mesane hücrelerinde anormal değişikliklere yol açan zararlı maddelere maruz kalmaktan kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Tütün dumanı yaygın bir nedendir ve 3 mesane kanseri vakasından 1’inden fazlasının sigaradan kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Daha önce imalatta kullanılan bazı kimyasallarla temasın da mesane kanserine neden olduğu bilinmektedir. Ancak, bu maddeler o zamandan beri yasaklandı.

Mesane kanseri tedavisi

Kas invaziv olmayan mesane kanseri vakalarında, mesanenin geri kalanını sağlam bırakırken kanserli hücreleri çıkarmak genellikle mümkündür.

Bu, mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT) adı verilen cerrahi bir teknik kullanılarak yapılır. Bunu, kanserin geri dönme riskini azaltmak için doğrudan mesaneye bir doz kemoterapi ilacı takip eder.

Tekrarlama riskinin daha yüksek olduğu durumlarda, kanserin geri dönme riskini azaltmak için Bacillus Calmette-Guérin (BCG) olarak bilinen ilaç mesaneye enjekte edilebilir.

Yüksek riskli kasa invaze olmayan mesane kanseri veya kasa invaziv mesane kanseri tedavisi, sistektomi olarak bilinen bir operasyonda mesanenin cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilir.

Çoğu hasta ya cerrahi ya da radyoterapi kürü seçeneğine sahip olacaktır.

Mesane çıkarıldığında, idrarınızı toplamak için başka bir yola ihtiyacınız olacaktır. Olası seçenekler arasında, idrarın dış torbaya geçebilmesi için karında bir delik açılması veya bağırsak bölümünden yeni bir mesane oluşturulması sayılabilir. Bu, sistektomi ile aynı zamanda yapılacaktır.

Tüm mesane kanseri türleri için tedaviden sonra, nüks belirtilerini kontrol etmek için düzenli takip testleri yaptıracaksınız.

Mesane Kanseri Belirtileri

İdrarınızdaki kan, mesane kanserinin en yaygın belirtisidir.

İdrarınızdaki kanın tıbbi adı hematüridir ve genellikle ağrısızdır. İdrarınızda kan çizgileri fark edebilirsiniz veya kan idrarınızı kahverengiye çevirebilir. Kan her zaman fark edilmez ve gelip gidebilir.

Mesane kanserinin daha az görülen semptomları şunları içerir:

 • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Ani idrara çıkma dürtüsü
 • İdrar geçerken yanma hissi

Mesane kanseri ileri bir aşamaya ulaşır ve yayılırsa semptomlar şunları içerebilir:

 • Pelvik ağrısı
 • Kemik ağrısı
 • Kasıtsız kilo kaybı
 • Bacakların şişmesi

Ne zaman doktora görünülmeli?

İdrarınızda kan varsa – gelip gitse bile – nedeninin araştırılabilmesi için doktorunuza gitmelisiniz.

İdrarınızda kan olması, kesinlikle mesane kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha yaygın başka nedenler vardır:

 • Sistit gibi idrar yolu enfeksiyonları (İYE )
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Böbrek taşı
 • Gonokokal olmayan üretrit
 • Erkeklerde prostat büyümesi

 

Mesane Kanseri Nedenleri

Mesane kanseri, mesane hücrelerindeki değişikliklerden kaynaklanır. Genellikle belirli kimyasallara maruz kalma ile bağlantılıdır, ancak nedeni her zaman bilinmemektedir.

Mesane kanseri geliştirme riskinizi önemli ölçüde artırabilecek çeşitli faktörler tanımlanmıştır.

Sigara içmek

Sigara, mesane kanseri için en büyük risk faktörüdür. Bunun nedeni, tütünün kansere neden olan (kanserojen) kimyasallar içermesidir. Uzun yıllar sigara içiyorsanız, bu kimyasallar kan dolaşımınıza geçer ve böbrekler tarafından filtrelenerek idrarınıza geçer. Mesane, idrar için bir depo görevi gördüğü için bu zararlı kimyasallara tekrar tekrar maruz kalır. Bu, mesane astarındaki hücrelerde değişikliklere neden olabilir ve bu da mesane kanserine yol açabilir. Tüm mesane kanseri vakalarının üçte birinden fazlasının sigaradan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Sigara içen kişilerde mesane kanseri gelişme olasılığı sigara içmeyenlere göre 4 kat daha fazla olabilir.

Kimyasallara maruz kalma

Bazı endüstriyel kimyasallara maruz kalmak ikinci en büyük risk faktörüdür. Önceki çalışmalar, bunun vakaların yaklaşık% 25’ini oluşturabileceğini tahmin ediyordu.

Mesane kanseri riskini arttırdığı bilinen kimyasallar şunları içerir:

 • Anilin boyalar
 • 2-naftilamin
 • 4-aminobifenil
 • Ksenilamin
 • Benzidin
 • O-toluidin

Artan mesane kanseri riskine bağlı meslekler, aşağıdakileri içeren imalat işleridir:

 • Boyalar
 • Tekstil
 • Kauçuklar
 • Boyalar
 • Plastik
 • Deri tabaklama

Diğer risk faktörleri

Mesane kanseri riskinizi artırabilecek diğer faktörler şunlardır:

 • Bağırsak kanseri gibi mesaneye yakın önceki kanserleri tedavi etmek için radyoterapi
 • Siklofosfamid ve sisplatin gibi bazı kemoterapi ilaçları ile önceki tedavi
 • Tip 2 diyabet için belirli tedavilere sahip olmak
 • Felçle sonuçlanan sinir hasarınız olduğu için mesanenizde uzun süre bir tüp (kalıcı bir kateter) olması
 • Uzun süreli veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları (iye)
 • Uzun süreli mesane taşları
 • Tatlı suda yaşayan bir parazitin neden olduğu, şistozomiyaz (bilharzia) adı verilen tedavi edilmemiş bir enfeksiyon – bu birleşik krallık’ta çok nadir görülür

Mesane kanseri nasıl yayılır?

Mesane kanseri genellikle mesane astarındaki hücrelerde başlar. Bazı durumlarda, çevreleyen mesane kasına yayılabilir. Kanser bu kasa nüfuz ederse, genellikle lenfatik sistem yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Mesane kanseri, diğer organlar gibi vücudun diğer bölgelerine yayılırsa, metastatik mesane kanseri olarak bilinir.

Teşhis nasıl konulur?

İdrarınızdaki kan gibi mesane kanseri semptomlarınız varsa, bir aile hekimine görmelisiniz.

Doktorunuz belirtilerinizi, aile geçmişinizi ve sigara içmek gibi mesane kanserinin olası nedenlerine maruz kalıp kalmadığınızı sorabilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz idrar örneği isteyebilir, böylece kan, bakteri veya anormal hücre izleri için bir laboratuvarda test edilebilir.

Doktorunuz, mesane kanseri bazen onlara baskı yapan gözle görülür bir yumruya neden olduğundan, rektum ve vajinanızın fizik muayenesini de yapabilir.

Doktorunuz mesane kanserinden şüpheleniyorsa, daha ileri testler için hastaneye sevk edileceksiniz.

Testler ve prosedürler

Bazı hastanelerde  idrarında kan olan (hematüri) kişiler için özel klinikler bulunurken, diğerlerinde idrar yolu sorunları olan kişiler için özel üroloji bölümleri bulunur.

Sistoskopi

Bir hastane uzmanına yönlendirilirseniz ve mesane kanseri olabileceğinizi düşünürlerse, önce size sistoskopi önerilmelidir . Bir uzman, ucunda kamera ve ışık bulunan ince bir tüp (sistoskop) üretranızdan (idrar yaptığınız tüp) geçirerek mesanenizin içini inceleyecektir. Sistoskopi yaptırmadan önce  üretranıza lokal anestezik  jel sürülür, böylece ağrı hissetmezsiniz. Jel ayrıca sistoskopun üretraya daha kolay geçmesine yardımcı olur. İşlem genellikle yaklaşık 5 dakika sürer.

Görüntüleme taramaları

Uzman, mesanenizin daha ayrıntılı bir resmine ihtiyaç duyduğunu düşünürse, size bir BT taraması  veya  MRI taraması önerilebilir  . Mesane kanseri tedavisinden önce veya sonra tüm üriner sisteminize bakmak için intravenöz (IV) bir ürogram da kullanılabilir. Bu prosedür sırasında, kan dolaşımınıza boya enjekte edilir ve üriner sisteminizden geçerken incelemek için X-ışınları kullanılır.

Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT)

Sistoskopi sırasında mesanenizde anormallikler bulunursa, TURBT olarak bilinen bir ameliyat önerilmelidir. Bu, herhangi bir anormal doku bölgesinin çıkarılıp kanser için test edilebilmesi içindir (biyopsi).

TURBT genel anestezi altında  yapılır .

Bazen kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için mesanenizin kas duvarından bir örnek de alınır. Bu, ilk biyopsiden sonraki 6 hafta içinde ayrı bir operasyon olabilir.

Ayrıca ameliyattan sonra size bir doz kemoterapi önerilmelidir. Bu, çıkarılan hücrelerin kanserli olduğu tespit edilirse, mesane kanserinin geri dönmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Evreleme ve derecelendirme

Bu testler tamamlandıktan sonra, kanserin derecesini ve hangi aşamada olduğunu size söylemek mümkün olmalıdır.Evreleme, kanserin ne kadar yayıldığının bir ölçümüdür. Alt evre kanserler daha küçüktür ve başarılı tedavi şansı daha yüksektir. Derecelendirme, bir kanserin yayılma olasılığının bir ölçümüdür. Bir kanserin derecesi genellikle G1’den G3’e kadar değişen bir sayı sistemi kullanılarak tanımlanır. Yüksek dereceli kanserlerin, düşük dereceli kanserlere göre yayılma olasılığı daha yüksektir.

Mesane kanseri için en yaygın kullanılan evreleme sistemi TNM sistemi olarak bilinir ve burada:

 • T , tümörün mesanede ne kadar büyüdüğünü gösterir .
 • N , kanserin yakındaki lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını gösterir.
 • M , kanserin akciğerler gibi vücudun başka bir bölümüne ( metastaz ) yayılıp yayılmadığını gösterir

T aşamaları

T evreleme sistemi aşağıdaki gibidir:

TIS veya CIS (karsinoma in situ) – mesane astarının en iç tabakasıyla sınırlı çok erken yüksek dereceli bir kanser

Ta – kanser, mesane astarının en iç tabakasındadır.

T1 – kanserli hücreler mesane astarının ötesinde bağ dokusuna doğru büyümeye başladı

T1 evresine kadar olan mesane kanserine genellikle erken mesane kanseri veya kasa invaziv olmayan mesane kanseri denir.Tümör bundan daha fazla büyürse, genellikle kasa invaziv mesane kanseri olarak adlandırılır ve şu şekilde sınıflandırılır:

T2 – kanser bağ dokusundan mesane kasına doğru büyümüştür.

T3 – kanser kas tabakasından çevredeki yağ tabakasına doğru büyümüştür. Tümör T3 evresinden daha fazla büyürse, ileri mesane kanseri olarak kabul edilir ve şu şekilde sınıflandırılır:

T4 – kanser mesanenin dışına, çevredeki organlara yayıldı

N aşamaları

N evreleme sistemi aşağıdaki gibidir:

 • N0 – lenf düğümlerinizin hiçbirinde kanserli hücre yok
 • N1 – pelvisinizdeki lenf düğümlerinden sadece birinde kanserli hücreler var
 • N2 – pelvisinizdeki iki veya daha fazla lenf düğümünde kanserli hücreler var
 • N3 – pelvisinizin derinliklerinde bir veya daha fazla lenf düğümünüzde (ortak iliak düğümler olarak bilinir) kanserli hücreler var

M aşamaları

M sisteminde sadece iki seçenek vardır:

 • M0 – kanserin vücudun başka bir bölümüne yayılmadığı yer
 • M1 – kanserin kemikler, akciğerler veya karaciğer gibi vücudun başka bir bölümüne yayıldığı yer

TNM sistemini anlamak zor olabilir, bu nedenle bakım ekibinize test sonuçlarınız ve bunların tedaviniz ve görünümünüz için ne anlama geldiği hakkında sorular sormaktan çekinmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.